PCB to cienkie płytki wykonane z włókna szklanego lub innego laminatu. Tworzą podstawę do zarządzania i wspierania komponentów elektronicznych. PCB można znaleźć w prawie każdym urządzeniu elektronicznym, począwszy od komputerów, przez laptopy, smartfony, kamery wideo, samochody, etc. 

Aby przygotować płytkę PCB należy przygotować: 
 • matowy czarny spray
 • laminat miedziany FR-4, grubość 1,6 mm
 • wiertło o średnicy 1,6 mm
 • wiertło o średnicy 0,9 mm ze średnicą trzonu 1/8 “dla wspornika 3,2 mm 
 • frez o średnicy 1 mm z trzonem o średnicy 1/8 “dla wspornika 3,2 
 • wytrawiacz PCB
 • papier cierny o granulacji 240/400
 • rozpuszczalnik np. aceton lub benzyna.

Przed przystąpieniem do grawerowania płytki PCB należy ją odpowiednio przygotować. Element należy wypolerować za pomocą papieru ściernego, aby uzyskać gładką powierzchnię.

Po wypolerowaniu powierzchni płytki, należy przetrzeć ją rozpuszczalnikiem. Aby to zrobić, można użyć materiału z bawełny lub zwykłej szmatki z niewielką ilością rozpuszczalnika. Następnym krokiem jest pokrycie płytki cienką warstwą czarnego sprayu. Ważne jest, żeby warstwa była jednolita oraz cienka. Po spryskaniu elementu należy go zostawić do wyschnięcia, w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Do zamocowania płytki PCB potrzebne będą także zaciski, które można pobrać ze strony producenta i wydrukować na drukarce 3D. 

Następnie należy zamocować je na stoliku do grawerowania i skrawania w sposób przedstawiony na zdjęciu, pamiętając, że pomalowana strona musi być skierowana do góry, a deska powinna być dokładnie zamocowana.

Proces grawerowania

Przed przejściem do grawerowania całej płytki PCB należy wykonać, tzw. znacznik. W tym celu należy wybrać specjalnie przygotowany G-kod i ustawić stolik oraz głowicę w odpowiednim miejscu. Głowica Laser PRO powinna być ustawiona w lewym dolnym rogu materiału.

Następnie należy dostosować oś Z, około 2 mm od zacisków. Dalej, zatwierdzić X=0 Y=0 Z=0 i uruchomić G-kod. Po zakończonym grawerowaniu należy przesunąć stół roboczy do przodu.

Teraz, należy wybrać G-kod z wzorem do grawerowania. Proces powinien odbywać się z użyciem środków ostrożności i ochronnych elementów garderoby.

Po zakończonym grawerowaniu na płytce PCB, należy wywiercić w niej otwory za pomocą narzędzia CNC PRO. W tym celu należy odpowiednio ustawić głowicę, w lewym dolnym rogu elementu i skalibrować maszynę po zmianie toolhead’a. Aby detgo dokonać należy ustawić szybkość wiertła na 100%, oś X oraz Y na wartość 3. Kolejno ustawić narzędzie w osi Z na wysokości, na której wiertło dotyka powierzchni materiału i zatwierdzić Z=0. Jeśli narzędzie drapie materiał w miejscu poprzednio wygrawerowanego znacznika, można przejść dalej.

Teraz należy zmienić narzędzie na frez. Po przygotowaniu głowicy można przejść do kolejnego etapu przygotowywania płytki PCB. Należy ustawić wartość prędkości wrzeciona na 100% i ulokować głowicę w lewym dolnym rogu materiału w celu kalibracji. Ustawić narzędzie w osi Z tak, aby dotykało powierzchni materiału. Zatwierdzić nowy początek układu współrzędnych i uruchomić G-kod.

Aby wyjąć gotową płytkę PCB należy przesunąć stół roboczy w przód, po zakończonym procesie i oczyścić ją z pyłu sprężonym powietrzem.

Teraz należy zdjąć stół roboczy i ostrożnie wyłamać płytkę PCB z materiału.


W przypadku zainteresowania drukarkami 3D ZMorph, zachęcamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego:

(+48) 536 954 666
[email protected]

  Imię i nazwisko*

  Nazwa firmy lub instytucji*

  Segment w jakiej działam:

  PrzemysłBiznesSprzedażReklamaEdukacjaZakup prywatny

  Adres email*

  Nr telefonu kontaktowego*

  Zaznacz, którą drukarką 3D jesteś zainteresowany(-a)?

  ZMorph VX PRINTING SET - tylko sama drukarka 3DZMorph VX FULL SET - pełny zestaw ze wszystkimi głowicamiMam już ZMorph'a - chcę dokupić dodatkową głowicęJeszcze nie wiem? Proszę o kontakt i doradztwo.

  Treść wiadomości

  Comments are closed.