Z pomocą drukarki 3D możemy realizować wiele ciekawych projektów, niemniej jednak kiedy chcemy nadać im bardziej spersonalizowanych cech możemy podjąć się malowania wydruków. 

Poznaj wymagania swojego modelu oraz właściwości materiału

Jest to kluczowy element w trakcie procesu tworzenia. Wybór materiału powinien być ściśle powiązany z zastosowaniem. Niektóre tworzywa posiadają lepszą elastyczność lub wytrzymałość, a inne są bardziej odpowiednie pod kątem post-processingu i malowania wydruków. W przypadku obróbki wydruków z ABS można stosować aceton, niemniej jednak dla modeli z PLA bardziej odpowiedni będzie octan etylu. Ponadto, ABS jest bardziej odporny na wysokie temperatury i dobrze sprawdzi się w przypadku części zazębiających się. PLA nie ulega tak wysokiemu skurczowi podczas drukowania 3D i jest sztywniejszy od ABS. Wysokiej jakości filamenty drewnopodobne można szlifować jak prawdziwe drewno. 

Lepsza powierzchnia styku – lepszy wydruk 3D

Podczas ustawiania modelu na stole roboczym staraj się robić to tak, aby jak najbardziej zmaksymalizować powierzchnię styku detalu ze stołem roboczym. Oznacza to lepszą adhezję i mniejsze prawdopodobieństwo oderwania się elementu od stołu. Niemniej jednak pamiętaj o tym, że podczas post-processingu model może stracić kilka warstw, aby jego ścianki zostały dobrze wygładzone.  

Brak pośpiechu

Niska grubość warstwy oraz mała prędkość drukowania 3D są sprzymierzeńcem wytwarzania addytywnego. Mniejsza dysza ekstrudera pozwala na uzyskanie większej ilości detali i gładszej powierzchni. Dostosuj zatem metodę obróbki końcowej do zastosowania. Pomyśl o priorytetach. Co jest ważniejsze: szczegółowość powierzchni, czy może jej gładkość? 

Dostosuj powierzchnię i metodę jej gruntowania

Po obróbce, wyszlifowaniu i\lub pokryciu modelu żywicą epoksydową wydruk można pomalować. Przed przystąpieniem do malowania każdy wydruk należy odpowiednio przygotować. Nie należy ograniczać się jedynie do produktów z etykietą “druk 3D”. Akryle, gesso, lakiery samochodowe, a nawet proszek żelazny całkowicie odmieni Twój projekt. Niemniej jednak, należy unikać nakładania żywicy epoksydowej pod kątem 90 stopni, gdyż ma wtedy tendencję do zaokrąglania i wygładzania szczegółów.  

Planuj naprzód

Pomyśl jak najlepiej dostosować proces malowania do Twojego wydruku. Pamiętaj, że po pokryciu modelu farbą, podkładem lub żywicą nie możesz tego fragmentu dotknąć. Jeśli to możliwe, staraj się używać stojaka na model 3D i unikaj dotykania go. 

Nie zrujnuj swojej pracy

Druk 3D jest metodą wytwarzania, pozwalającą na eksperymentowanie. Nie bój się tego! Postaraj się znaleźć jak najlepsze zestawienie podkładu i farby, zapewniających jak najlepsze wykończenie powierzchni. Jeśli model wymaga błyszczącej powierzchni, możesz użyć przezroczystego lakieru samochodowego. Aby uzyskać różne typy powierzchni eksperymentuj z różnymi podkładami, farbami i lakierami. Posiadając wiedzę o malowaniu wydruków możesz testować metody doraźnego usuwania nadmiaru farby z modelu. 

Przykład projektowania modelu i post-processingu:

 1. Zoptymalizuj swój model w wersji cyfrowej.
 2. Testuj różne ustawienia wydruku dla uzyskania optymalnej jakości modeli.
 3. Wydrukuj swój model 3D.
 4. Zastosuj post-processing jeśli jest wymagany.
 5. Nałóż wypełniacz jeśli jest to wymagane.
 6. Zastosuj piaskowanie (zwiększaj ziarnistość papieru ściernego o 100-150 za każdym razem).
 7. Nałóż środek wypełniający.
 8. Zastosuj ponownie piaskowanie.
 9. Użyj podkładu lub nałóż pierwszą warstwę farby.
 10. Zastosuj piaskowanie na mokro.
 11. Możesz przystąpić do malowania. Pamiętaj o używaniu taśm malarskich w przypadku użycia wielu kolorów. Jeśli używasz ciemnych barw, weź pod uwagę konieczność nałożenia kilku warstw farby. 
 12. Nałóż bezbarwny lakier.

W przypadku zainteresowania drukarkami 3D ZMorph, zachęcamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego:

(+48) 536 954 666
[email protected]

  Imię i nazwisko*

  Nazwa firmy lub instytucji*

  Segment w jakiej działam:

  PrzemysłBiznesSprzedażReklamaEdukacjaZakup prywatny

  Adres email*

  Nr telefonu kontaktowego*

  Zaznacz, którą drukarką 3D jesteś zainteresowany(-a)?

  ZMorph VX PRINTING SET - tylko sama drukarka 3DZMorph VX FULL SET - pełny zestaw ze wszystkimi głowicamiMam już ZMorph'a - chcę dokupić dodatkową głowicęJeszcze nie wiem? Proszę o kontakt i doradztwo.

  Treść wiadomości

  Comments are closed.